Sastamalan kaupunginhallitus saa maanantaina esityksen, jonka mukaan kaupunki palkitsee kutakin työntekijäänsä 150 eurolla siitä, että nämä jaksoivat tehdä töitä koronaepidemian aikana.
Esityksessä todetaan, että koronaepidemia vaikutti merkittävästi kaupungin toimintaan sekä muutti työskentelyolosuhteita ja työn vaatimuksia. Tilanne vaati työntekijöiltä joustamista sekä sopeutumista erilaisiin työjärjestelyihin ja lisätehtäviin.
Henkilöstöjärjestöt esittivät työntekijöiden palkitsemista. Asiasta neuvoteltiin pääluottamusmiesten kanssa ja asiaa esiteltiin henkilöstöjaoston ja kaupunginhallituksen kokouksissa.
Neuvottelujen tulos on se, että tänä vuonna maksetaan sata euroa. Lisäksi työntekijät saavat hankkia valitsemansa 50 euron lahjan paikallisesta yrityksestä.
Ensi vuonna työyksikkökohtaista työhyvinvointirahaa varataan 40 euroa työntekijää kohti ja työhyvinvointi-toiminta suunnataan paikallisten yritysten tarjontaan. Tyhy-rahan määrä kaksinkertaistuu nykyisestä.
Lisäksi ensi vuonna kulttuuri- ja liikuntasetelietuuden arvo nostetaan 80 euroon työntekijää kohti ja poistetaan työntekijän omavastuu.
Maksettavan sadan euron kertaerä ja 50 euron lahja lisäävät kaupungin kustannuksia 250000 euroa. Työhyvinvointikulut lisääntyvät 80000 euroa. Tämä kustannuslisä on pysyvä.