Nokian kaupunki valmistautuu huomenna perjantaina aamulla yliopistollisessa sairaalassa alkavaan lakkoon lisäämällä hoitajien ja lääkärien määrää Nokian terveyskeskuksen kiirevastaanotolla. Hoitajien lakon ennakoidaan lisäävän terveyskeskuksen asiakasmäärää. Kaupunki pyrkii sopeuttamaan työntekijämääräänsä alati niin, että hoitajia ja lääkäreitä on töissä riittävästi kulloisen tyydyttämiseksi.
Lakko koskee Tampereen yliopistollista sairaalaa mutta ei terveyskeskuksia, työterveyshuoltoa eikä yksityisiä terveyspalveluiden tuottajia. Tampereen yliopistollisessa sairaalassa turvataan vain päivystys ja välttämätön kiireellinen hoito. Acutan toiminta supistuu merkittävästi. Se vaikuttaa kiireellisen hoidon järjestämiseen.
Nokian kaupunki pyytää kiireellistä hoitoa tarvitsevia ottamaan etukäteen yhteyttä kiirevastaanoton numeroon 0356521200. Näin pyritään välttämään Nokian kiirevastaanoton ja Acutan ruuhkautumiselta.
Terveyskeskuksen kiirevastaanotto palvelee arkisin aamukahdestasta iltakuuteen ja viikonloppuna aamuyhdeksästä ilta kuuteen. Kun terveyskeskuksen kiirevastaanotto on suljettuna, on kiireellisestä asiasta soitettava Pirkanmaan päivystysapuun 116117 hoidon tarpeen arviointia varten.
Hätätilanteessa on lakonkin aikana syytä soittaa hätänumeroon 112.