Sastamalan osuuspankin, Satakunnan osuuspankin ja Satapirkan osuuspankin yhdistyessä muodostuvan pankin nimeksi on valittu pankin toiminta-aluetta kuvaava Satapirkan osuuspankki. Vappuna aloittavan uuden pankin muodostamiseksi käydyt pankkien yhdistymisneuvottelut ovat edistyneet suunniteltuakin nopeammin.
Suomen 20:nneksi suurimman osuuspankin toimitusjohtajaksi valitaan Huittisissa pääpaikkaansa pitävän Satakunnan osuuspankin toimistusjohtaja Olli Näsi ja varatoimitusjohtajaksi Sastamalan osuuspankin toimitusjohtaja Janne Pohjolainen. Ikaalisissa, Parkanossa ja Karviassa toimivan Satapirkan osuuspankin toimitusjohtaja Antti Suomijärvi kuuluu uuden pankin johtoryhmään.
Yhdistyvillä pankeilla on seitsemän konttoria. Ne kaikki jatkavat uuden pankin aloittaessa. Konttorit ovat Harjavalllassa, Kokemäellä, Huittisissa, Sastamalassa, Ikaalisissa, Parkanossa ja Karviassa. Uuden pankin kotipaikka on Ikaalinen ja hallintokonttori Sastamalassa. Pankki muodostetaan niin, että kaksi muuta pankkia sulautuvat Satakunnan osuuspankkiin, jonka nimi samalla muutetaan Satapirkan osuuspankiksi.
Uuden pankin edustajistoon valitaan 50 jäsentä, joista 22 on Satakunnan osuuspankin omistaja-asiakkaita, 15 Satapirkan osuuspankin omistaja-asiakkaita ja 13 Sastamalan osuuspankin omistaja-asiakkaita.
Hallintoneuvosto on 21-jäseninen ja hallitus kahdeksanjäseninen. Hallintoneuvostoon valitaan kymmenen jäsentä Satakunnan osuuspankin omistaja-asiakkaista, kuusi jäsentä Satapirkan osuuspankin omistaja-asiakkaista ja viisi jäsentä Sastamalan osuuspankin omistaja-asiakkaista.
Hallitukseen valitaan kolme jäsentä Satakunnan osuuspankin omistajaasiakkaista sekä kaksi niin Sastamalan osuuspankin omistaja-asiakkaista kuin Satapirkan osuuspankin omistaja-asiakkaista. Kahdeksas jäsen hallituksessa on pankin toimitusjohtaja. Hallitus valitaan vuosittain. Ensimmäinen hallitus jatkaa vuoden 2023 loppuun.
Pankkien edustajien määrän eri luottamushenkilöelimissä ratkaisee ennen muuta omistaja-asiakkaiden määrä. Jonkin verran vaikuttavat myös asiakasliiketoiminnan määrä ja pankin omat varat.
Lopullisesti pankkien yhdistymisestä päättävät kolmen pankin edustajistot lokakuussa. Mikäli yksikin edustajisto asettuu poikkiteloin, eivät pankit yhdisty. Keskiviikon tiedotustilaisuudessa poikkipuolisia sanoja ei kuultu. Yleinen henki oli se, että päätös on syytä tehdä hyvän sään aikana ja varmistaa näin paitsi kilpailukyky ja mahdollisuus tuottaa kaikki palvelut itse myös päätöksenteon säilyminen alueella.

